شير فلكه سوزني فولادی (سوپاپی)

نوشته شده توسط مدیر سایت. Posted in شیر فولادی

فلکه سوزنی فولادی

شير فلكه سوزني فولادي فلنج دار

توضيح:
ساختمان اين شير طوري طراحي شده كه مايع از نقطه ورود به شير تا خروج از آن 180 درجه تغيير جهت ميدهد. ساختمان مجرابند و نشيمنگاه آن طوري است كه به محض برقرار شدن جريان، تماس آنها با هم قطع ميشود همچنين باز نبودن كامل شير موجب فرسودگي آن نميشود و لذا از آن ميتوان براي تنظيم و كنترل جريان استفاده كرد. متناسب بودن تعداد دور دسته شير با حجم مجراي خروجي جريان كار تنظيم مقدار جريان را با دست آسان ميسازد. اكثر شيرهاي بشقابي داراي ساقه و فلكه متحرك هستند.
در هنگام مقايسه بين يك شیر سوزنی وشیر کشویی معمولاً نشتي از نشيمنگاه شير بشقابي كمتر از دروازه اي است. اين بدين دليل است كه وضعيت تماسي مجرابند با نشيمنگاه در بيشتر وضعيت ها با زاويه قائمه است و اين باعث بوجود آمدن نيروي بيشتري براي بسته شدن و سفت شدن مجرابند و نشيمنگاه آن ميگردد
اين شيرها ميتوانند طوري قرار بگيرند كه وقتي مجرابند در جهت خلاف جريان مي بندد، انرژي جنبشي سيال مانع از بستن ميگردد و كمك به باز شدن شير ميكند و وقتي كه مجرابند در جهت جريان ميبندد انرژي جنبشي كمك به بستن آن ميكند و مانع از باز شدن شير ميشود. اين ويژگيها نسبت به ساير طرحها برتر هستند. خصوصاً وقتي كه بستن سريع جريان مورد نياز باشد.

 

از مشخصات شیرهای سوزنی ميتوان به موارد زير اشاره كرد:


» جهت جريان سيال بر خلاف شیر کشویی تغيير ميكند.
» تغيير جهت جريان سيال ايجاد تلاطم مينمايند
» تلاطم افت فشار را افزايش ميدهد.
» در شیر سوزنی افت فشار بيشتر از شیر کشویی ميباشد.
» در شیر سوزنی فرسودگي به علت اصطكاك خيلي كمتر ازشیر کشویی ميباشد.

شيرهاي بشقابي بر اساس استاندارد BS 5322 و BS 1873 طراحي و ساخته ميشود و بصورت Tee تا Max 12” و بصورت استاندارد تا 48” ساخته ميشود.

انواع شیرفلکه سوزنی (سوپاپی)
شیر سوزنی ها معمولاً به سه صورت (Z-Body) (Y-Body) (Angle-Body) طراحي ميشود كه با توجه به محل نصب در خطوط ميتوان از آنها استفاده كرد.

طرح (Z-Body)
از اين نوع شير براي موارديكه سيال آب باشد ميتوان استفاده كرد. عمومي ترين نوع طراحي بدنه در شیر سوزنی ها طرح Z ميباشد. در اين شيرها صفحه جداكننده در سرتاسر بدنه كه شامل نشيمنگاه هم ميگردد به شكل Z ميباشد.
طرح (Y-Body)
طراحي فرم Y بهترين نوع بدنه براي از بين بردن افت فشار ذاتي در شیر سوزنی ها ميباشد و زاويه بين نشيمنگاه و محور خط 45 درجه ميباشد. اين فرم از شیرهای سوزنی مناسب ترين نوع براي قرارگيري در فشارهاي بالا ميباشد.
طرح (Angle-Body)
اين طرح يك مدل تغيير يافته از طرح اصلي شیر سوزنی ميباشد. اين شير داراي انتهاي 90 درجه ميباشد. در اين شير سيال قادر خواهد بود كه فقط با يك زاويه 90 درجه بچرخد و خروج آن متقارن تر از خروج يك شیر سوزنی معمولي ميباشد. مزيت اصلي و ويژه اين شير آن است كه علاوه بر اينكه بعنوان يك شير ميباشد ميتواند به عنوان يك زانويي نيز عمل كند.MAIN GLOBE VALVE ANGLE
براي وضعيت هاي متعادل از فشار و دما شیرفلکه سوزنی 90 درجه (Angle Globe Valve) همانند يك شیر سوزنی معمولي عمل ميكند. وضعيت خروجي شیرفلکه سوزنی 90 درجه (Angle Globe Valve) بگونه اي است كه براي سيالات پويا و خورنده مناسب ميباشد. در سيستم هاي كه در آنها دما پائين ميباشد از شیرفلکه سوزنی 90 درجه (Angle Globe Valve) استفاده ميگردد در اين حالت فشار به پايين ديسك اعمال مي گردد كه اين خاصيت كاربرد اين شيرها را ارتقا داده و باعث محافظت از آببندها ميگردد. و همين از مقدار سايش بر روي نشيمنگاه و سطوح مجرابند نيز ميكاهد.


مجرابندهاي مورد استفاده در شیرهای سوزنی
در بيشتر اين شيرها براي طراحي مجرابند از يكي از سه طرح ذيل استفاده مي گردد:
1. مجرابند كروي
2. مجرابند تركيبي
3. مجرابند سرپوش دار

مجرابند كروي:
مجرابند كروي در يك قسمت مخروطي شكل با نشيمنگاه قرار ميگيرد. از اين طرح عموماً در سيستمهاي با دما و فشار پائين استفاده ميگردد. شیرهای سوزنی با اين نوع مجرابند قادر به تنظيم جريان بوده ولي اصولاً براي قطع و وصل جريان مورد استفاده قرار ميگيرند.
مجرابند تركيبي:
در اين طرح بر روي مجرابند از يك حلقه غيرفلزي سخت استفاده گرديده است. حلقه مورد استفاده باعث سفت شدن نهايي مجـرابند مي-گردد. مجرابندهاي تركيبي اصولاً در سيستمهاي كه در آنها بخار و آب گرم جريان دارد مورد استفاده قرار ميگيرند. اين مجـرابندها در مقابل سايش مقاوم بوده و عملكرد مناسبي در كامل بسته شدن شير دارد.
مجرابند سرپوش دار:
اين نوع مجرابند وضعيت قابل تنظيم بالاتري را نسبت به دو طرح قبلي بوجود مي آورند. مجرابند سرپوش دار در شكل هاي متنوعي وجود دارد. در شكل عمومي همگي آنها داراي طول بلند و مخروطي مي باشند.
سايز:1/2 الي 24 اينچ

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
دیدگاه شما بعد از تایید مدیر نمایش داده خواهد شد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

با پارسل تماس بگیرید

ایمیل:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن : 33965649 021 98+     فاکس: 33964973 021 98+

موبایل: 09121355006 98+

آدرس : تهران.خیابان خیام شمالی مقابل پارکشهر مجتمع تجاری خیام واحد 364